Skip Navigation Linksصفحه نخست > درباره چادرملو > امور فرهنگی و اجتماعی

امور فرهنگی و اجتماعی


افکار عمومی ،ملکه جهان
افكار عمومي ، ملكه جهان
"آلفرد سووي" انديشمند فرانسوي كه در عرصه هاي مختلف اجتماعي دستي بر آتش داشته شان ويژه اي براي اطلاع رساني قائل است . او مي گويد:"افرادي كه خوب مطلع شده باشند اتباع كشورند و افرادي كه بد مطلع شوند هويتي نخواهند داشت". در جايي ديگر پاسكال ، افكار عمومي را ملكه جهان مي داند و معتقد است يك جامعه پويا زماني مي تواند به شكوفايي برسد كه مردمانش مطلع باشند! به روز باشند و به زباني ساده بدانند كه در اطرافشان چه مي گذرد.
گردش اطلاعات به واقع آنچنان نقش حياتي در بقاي يك جامعه دارد كه سياستمداران دنيا بر اين موضوع اتفاق نظر دارند كه بزرگترين جنگي كه بشر در پيش دارد جنگي است براي تسخير اذهان انسانها و در چنين شرايطي است كه زور افكار عمومي از زور شمشير بيشتر مي شود!
اين گردش اطلاعات در هربخش از فعاليتهاي يك جامعه نقش خاص خود را برعهده دارد. از سياست گرفته تا هنر، ورزش و اقتصاد. بر اساس همين منزلت والاي افكار عمومي است كه بسياري از شركتهاي تجاري و صنعتي نشريه اي را به منظور انتقال آخرين اخبار و اطلاعات به اعضاي تحت پوشش ارائه مي دهند و اين نوعي احترام به همه كاركنان سيستمي است كه همه اجزايش در كنار هم به منظور رسيدن به هدفي مشخص تلاش مي كنند. حكايت مربوط به يكي از كارگران كارخانه مطرح خودروسازي در دنيا را شايد شنيده باشيد. وقتي در خياباني مي بيند كه شيشه يك خودروي توليدي شركت مطبوع خاك خورده است جلو مي رود و با دستمالي كه در جيب دارد غبار از شيشه اتومبيل مي زدايد چرا كه خودش را يك عضو مهم از يك كارخانه بزرگ و باجبروت مي داند. اين نگرش سيستمي حاصل سياستگذاريهاي انديشمندانه صاحبان اين كارخانه  و ارزش و قربي است كه براي پرسنل خود قائل شده است و به گونه اي او را مطلع كرده كه در منافع كلي مجموعه سهيم است.
اين نشريه پيش رو مي كوشد كه در انعكاس اخبار و گزارشهاي مختلف از فعاليتها و پيشرفتهاي گوناگون  مجموعه چادر ملو به رسالت خود كه همانا انتقال جامع و شفاف اطلاعات است عمل كند و در اين مسير پرفراز و فرود دست تك تك شما عزيزان كه اعضاي يك خانواده بزرگ و گرانقدر هستيد را مي فشارد . ما همواره از انتقادات و پيشنهادات و ايده هاي بكر شما خوبان استقبال مي كنيم و در آستانه فصلي سرد آرزومنديم كانون اين خانواده همواره پرحرارت و پررونق باشد. ............................................علیدادی

کاربر ثبت/ویرایش کننده: لطفعلی علیدادی    تاریخ آخرین ویرایش: 1392/10/18

پرتوی مهر بر پناهگاه پرنده
اينجا صداي ضربان قلبها ملموس تر از همه جا به گوش مي رسد.کارگران در سکوت و تاريکي روزنه هاي زندگي را مي جويند. دست توانمند کارگران معدن شايد کمي زمخت به نظر برسد اما دلها نازک است. آنقدر نازک که صداي تپش قلب پرنده اي را که در آن تاريکي براي جوجه هايش آشيانه اي ساخته را بشنود و نگاه ملتمسانه پرنده را ببيند. کارگري فرياد مي زند و در افق 1500 ضامن اين آشيانه مي شود. دستور توقف استخراج معدن صادر مي شود تا طبيعت لبخندي بزند.کارگران که از نجات اين آشيانه مسرورند خداي خود را سپاس مي گويند که دست آنها آرامش اين پرنده و جوجه هايش را بر هم نزد. در اين هنگام معدن تاريک انگار روشن ترين جاي دنيا بود!
کاربر ثبت/ویرایش کننده: لطفعلی علیدادی    تاریخ آخرین ویرایش: 1393/04/10

پیام ما
پيام ما 
در عصر ارتباطات که اطلاعات به سرعت برق و باد جابجا مي شود ، رسانه ها واسطه اي هستند براي انتقال اين اطلاعات. برخي از جامعه شناسان مطرح دنيا رسانه را خود پيام مي دانند . براي اولين بار مارشال مک لوهان جامعه شناس کانادايي که به شدت تحت تاثير قدرت شگفت انگيز رسانه قرار داشت با اين ايده که در طول تاريخ رسانه عامل تغيير و تحول مي باشد و رسانه به خودي خود پيام و ايدئولوژي دارد توجه دنيا را بر انگيخت. هر رسانه اي رسالتي بر دوش مي کشد و البته ماهيت اين رسالت است که مخاطبان رسانه را جذب يا دفع مي نمايد. اين نشريه به ظاهر رسانه اي درون سازماني است که به انعکاس اخبار و آخرين تحولات مجموعه بزرگ چادر ملو مي پردازد. رسالت ما انعکاس واقعيات است و طبعا در چارچوب خطي مشي اين مجموعه حرکت مي کنيم. اما به واقع دامنه مخاطبان ما فراتر است. مقالات ، اخبار و اطلاعاتي که در قالب گزارش و مصاحبه با افراد تاثيرگذار در صنعت معدن طي اين چند شماره گرد آوري و توليد شده فقط مصرف داخلي ندارد. ما توانسته ايم بخشي از دستاوردهاي علمي و تحقيقاتي مهندسين و محققين اين مجموعه را از طريق اين رسانه به اطلاع همه صنعتگران و تلاشگران عرصه صنعت و اقتصاد برسانيم. در واقع پيام رسانه ما علم است و آگاهي دادن. گاه شايد درج برخي اطلاعات و آمارها سوء تفاهم هايي ايجاد کرده باشد اما اگر باور داشته باشيم که يکي از ارکان يک رسانه شريف ، پرهيز از غوغاسالاري و گام نهادن در مسير حقيقت است به اين نتيجه مي رسيم که پيام چادرملو فرصتي است براي توليد علم که در ارتباطي دو سويه با مديران بادرايت و کارگران زحمتکش اين مجموعه در ترسيم افقي روشن که همراستا با اهداف ارزشمند و سياستگذاري هاي کلان چادر ملو است، صبورانه و با دقت نظر تلاش مي کند.

کاربر ثبت/ویرایش کننده: لطفعلی علیدادی    تاریخ آخرین ویرایش: 1393/04/10

شکوه استقامت و ايمان
کارگر، اي شکوه استقامت و ايمان، اي اقيانوس جنبش و حرکت، تو گنج هايي از رنجي؛ تو قصه غُصه هاي بلندي. همه آبادي ها بازتابي از همّت والاي توست. شکوه سازندگي ها دست رنج گران قدر تلاش توست؛ نشاط امروز ما حاصل زحمت ديروز تو و زندگي فرداي ما وام دار کوشش امروز توست. هيچ کس نيست که مقروض سعي تو نباشد، اي کوه خلوص و صفا و عشق، روزت مبارک باد
كليد گشايش هر استعدادي در درون انسان، كار است و وقتي با اين كار گنجينه بسته، باز شود هر لحظه كه كار تداوم داشته باشد، اين استعداد شكوفاتر مي شود،‌اين بدان معناست كه همه وجود انسان بايد روي كار متمركز شود حتي زماني كه به طور فيزيكي به كار نمي پردازد.به عبارتي هميشه انسان بايد روي بهترين شكل انجام كار تفكر نمايد تا هم از بهره وري برخوردار شود و هم موجب پيشرفت كار تا سطوح عالي باشد.
در ژاپن در طي يك تحقيق از كارگران كه از سوي محققان امريكايي انجام شد از قول يكي از كارگران ژاپني علت بهره وري در صنايع ژاپن چنين است: "وقتي كار روزانه ما تمام مي شود و از كارخانه بيرون مي آييم، تازه كارمان شروع مي شود. به اين صورت كه به كتابفروشي ها مي رويم و كتابي كه مربوط به شغل ماست مي خريم و در اوقات فراغت آنرا مطالعه مي كنيم تا ببينيم چه راه جديدي براي انجام بهتر كارمان كشف شده است و فردا كه به سركار حاضر شديم راههاي جديدي را به كار مي بنديم." امريكايي ها يكي از علل بالا بودن بهره وري در ژاپن را همين علاقه به انجام كار و بهتر انجام دادن وظايف شغلي افراد ژاپني مي دانند.
از طرفي ديگر بنا بر يكي از مهمترين تئوري هاي علم اقتصاد: "ارزش هر چيزي به كاري بستگي دارد كه در آن متبلور است" اين تئوري (ارزش كار) مي رساند كه كيفيت و كميت كار در زمينه اقتصاد ارزش آفرين است.
جان، بنده رنج و زحمت کارگر است  دل، غرقه به خون ز محنت کارگر است 
با ديده انصاف چو نيکو نگري  آفاق رهين منّت کارگر است 
شوريده دل به سينه به عنوان کارگر  شوريد و گفت: جان من و جان کارگر 
شاه و گدا، فقير و غني، کيست آن که نيست  محتاج زرعِ زارع و مهمانِ کارگر
بنا به همين ارزشمندي والاي مقام کارگر در جامعه جهاني و از جمله ميان مسلمانان شرکت معدني و صنعتي چادرملو  نيز به پاس تقدير و تشکر از کارگران زحمت کش خود مراسم به عنوان تقدير از کارگران شرکت برگزار کرد .نشريه  پيام چادرملو هم اين روز خسته را به همه کارگران زحمت کش ايران و بخصوص شرکت معدني و صنعتي چادرملو تبريک و تهنيت مي گويد
  .

کاربر ثبت/ویرایش کننده: لطفعلی علیدادی    تاریخ آخرین ویرایش: 1394/03/04

نقش تکنولوژي ارتباطات در تغييرالگوي رفتاري
مقدمه :
امروزه تحولات گسترده در زمينه کامپيوتر و ارتباطات، تغييرات قابل ملاحظه اي در ساختار اجتماعي، فرهنگي و اقتصادي جوامع بشري به وجود آورده است . گذشته حيات انسان  مملو از ابداع و اختراعات ابزار و لوازم تسهيل کننده امور زندگي بوده اما فناوري هاي نوين اطلاعات و ارتباطات در حداقل دو دهه اخير بيشترين تاثير را در در تغيير الگوهاي رفتار و زندگي ساکنان کره خاکي داشته است .
دنياي ارتباطات و توليد اطلاعات به سرعت در حال تغيير بوده و ما امروزه شاهد همگرايي آنان بيش از گذشته با يکديگر هستيم، به گونه اي که داده ها و اطلاعات بسرعت و در زماني غيرقابل تصور به اقصي نقاط جهان منتقل و در دسترس استفاده کنندگان قرار مي گيرد.
صرفه نظر از تعاريف متنوع و دامنه وسيع کاربرد فناوري اطلاعات و ارتباطات در بخشهاي مختلف زندگي بشري، دسترسي سريع به اطلاعات و انجام امور بدون در نظر گرفتن فواصل جغرافيايي و فارغ از محدوديتهاي زماني محوري ترين دستاورد اين فناوري است.
ضرورت تغيير:
اكنون كه مرحلة گذار  در قرن بيست و يكم را سپري مي کنيم ، كشورهاي در حال توسعه همچون ايران براي نيل به پيشرفت يا حتي رقابت با كشورهاي توسعه يافته نه تنها بايد خود را منطبق با فرهنگ بومي سازگار کنيم ، بلكه بايد ضمن بهره گيري از  تكنولوژي‎هاي ارتباطي موجود ، به ابداع روش‎هايي براي آموزش، يادگيري، كار و فعاليت در جهاني بپردازيم كه اجزاي آن به طور فزاينده به هم وابسته است. جهاني كه به سوي كوچك‎تر شدن و در عين حال پيچيدگي بيشتر سير مي‎كند؛ جهاني كه در آن اطلاعات، محرك عمده، دانش، موجد قدرت و رسانه‎هاي جمعي داراي نقشي كليدي است .
  تجارت، بانكداري، آموزش، همه و همه وابسته به جريان اطلاعاتي بوده و به كمك تكنولوژيهاي ارتباطي جديد همچون كامپيوتر، ماهواره، تلفن، راديو،تلويزيون، ليزر، فيبر نوري، ريزتراشه‎ها  و تلفنهاي هوشيار تسهيل گرديده‎اند.
در واقع در بسياري از روستاها. تلويزيون و راديو جايگزين پيام رساني سنتي شده است كه در آن قصه‎ گوها و جارچيان  نقش اطلاع رساني و سرگرمي مردم را ايفا مي‎كرده‎اند.
اينک بسياري از شركتهاي خدمات رساني رايانه‎اي در حال توسعة سريع قلمرو خود از طريق شبكه جهاني اينترنت مي‎باشند تا انواع خدمات را در اختيار مشتريانشان قرار دهند. اين شبكه مجموعة بيكراني از دستاوردهاي جهاني را در زمينة ادبيات، آثار هنري، تحقيقات علمي، اطلاعات بازرگاني، گزارشات حكومتي و... به طور فزاينده‎اي برنامه‎هاي راديويي و حتي فيلم‎هاي تلويزيوني در برمي‎گيرد. همچنين آن را مي‎توان يك كتابخانه بزرگ جهاني و بلكه بزرگترين آنها به شمار آورد كه مي‎تواند در هر زمان و هر جا در دسترس متقاضياني كه از كامپيوتر داراي مودم و اشتراك به اينترنت بهره‎مندند، قرار دهد.
براي نخستين بار در تاريخ بشر، اطلاعات كالايي است كه با اشارة سرانگشتان به دست مي‎آيد! در واقع شبكه‎هاي رايانه‎اي براي ميليونها انسان يك كانال تبليغاتي به ارمغان آورده تا بدين طريق به بسط ايدئولوژي خود در جهان بپردازند. علاوه بر اين، شبكه‎هاي رايانه‎اي را مي‎توان آزاد‎ترين و در عين حال هشدار دهنده‎ترين عامل در مجموعة تكنولوژيهاي ارتباط جمعي به شمار آورد، تا اندازه‎اي كه هر كس در هر كجا و با هر مرام شخصي يا ايدئولوژي قادر به توزيع پيامها بين ميليونها نفر وبدون هر گونه مميزي قبلي خواهد بود.
جريان اطلاعات :
اين نكته را نبايد از نظر دور داشت كه مهمترين علت پديدار شدن و محبوبيت تكنولوژيهاي اطلاعاتي پاسخگويي آنها به انبوه نيازهاي مالي و سياسي است.
از اوان دهة هفتاد، وقتي ارتباطات فضايي به تحقق رسيد تنها تعداد انگشت‎شماري از كشورهاي اقدام به ارسال هزاران ماهواره براي خود يا مشتريانشان در مداري محدود كردند. نتيجه آن شد كه صاحبان اينگونه وسايل مخابراتي از توانايي رسوخ عميق به درون فرهنگ كشورهاي مصرف كننده برخوردار گرديدند كه اين به نوبة خود تنش ديگري بين نيكمره جنوبي و شمالي به وجودآورد كه اصطلاحاً به آن "امپرياليسم فرهنگي" يا "دخالت فرهنگي"‌مي‎گويند بي ترديد وقتي اكثر پردازشگرها و حاملهاي اطلاعاتي درچند كشور معدودمستقر شده اند. تكنولوژي پايه براي توليد و توسعة اين دستگاهها نيز توسط سوداگران پيشرو در ايالات متحده، ژاپن و اروپاي غربي طراحي، تكميل و هدايت مي شوند.  علاوه بر اين ناهماهنگي بين شمال و جنوب در زمينةجريان ارتباطات و اطلاعات و امكان توليد، توزيع يا دستيابي بدان به نحو زيادي يك جانبه است. به بيان ديگر "جريان اطلاعات در پهنة زمين غير متعادل است زيرا بيشتر اطلاعات جهاني در بخش شمالي توليد مي شود".
بدين ترتيب رسانه‎‎هاي ارتباط جمعي را مي‎توان نه تنها به مثابة نيروي محرك در پشت سر تغييرات اجتماعي و فرهنگي قلمداد كرد. بلكه عاملي براي تحرك سياسي در مرتبة ملي و بين المللي به حساب آورد.
ديگر اينكه در محيط امروزي كه ساخته و پرداختة رسانه‎هاست، مردم فرهنگهاي مختلف دربارة "ديگران" و حتي خودشان بيشتر براساس تصويرسازيهاي رسانه‎ها قضاوت مي‎كنند. بدين ترتيب در ارتباطات ميان فردي و همچنين در مراودات اقتصادي و سياسي، تصاوير قالبي كه توسط رسانه‎ها تدارك ديده شده و در اذهان عامه نقش بسته، بر نحوة نگرش افراد نسبت به يكديگر تأثير بسزايي گذاشته است. به بيان ديگر، نگرش مردم از "ديگران" مجموعاً براساس آن چيزهايي است كه از طريق رسانه‎هاي جمعي ديده، خوانده يا شنيده‎اند. در واقع رسانه‎هاي جمعي معاصر همچون مطبوعات و راديو، تلويزيون - عملاً بر تمامي جنبه‎هاي زندگي بشر تأثير گذارده‎اند. اينها تعيين كنندة چشم‎انداز ما از جهان، نحوة نگرش به ديگران و مهمتر از همة نحوة كنش متقابل ما با ديگران مي‎باشند.

ويژگي هاي وسايل ارتباطي دوسويه:

تكنولوژي هاي دوسويه نوين ارتباطي در عين حال داراي ويژگي هاي مهم هستند كه مي توان آن ها را چنين برشمرد:
 
1-تعاملي بودن (interectivity)  : به مفهوم دو سويه شدن و دارا شدن و ويژگي هاي كانال هاي بين فردي و جمعي به طور همزمان و تغيير مفهوم جريان يكسويه اطلاعات (one.to many flow)

2-جمع زدايي (Dimassificaion ) : به اين معني كه اكنون كنترل سيستم هاي ارتباطي از توليد كننده پيام به مصرف كننده پيام منتقل شده و به مرور به ارتباطات تفريقي تخصصي و تبديل Broadcasting  به Narrows  (پخش پهن به پخش محدود) انجاميده است .

3- ناهمزماني (Asynchronous) : امكانات جديد در پخش و ضبط ويدئويي باعث غلبه بر عنصر زمان شده و كاربران قابليت كنترل ارسال و دريافت پيام را از جنبه زماني دارد . با اين امكان مي توان بر جبر زمان غلبه كرد . به عنوان مثال حال مي توان به دستگاه ويدئو فرمان داد تا در زماني كه در خانه نيستيم ، يك برنامه خاص را در همان زمان ضبط كند.

4- تمركززدايي (Decenteralization) : حالا مركزيت با فرستنده ها نيست با افراد است . ارتباطات مثل پست ، سفارش پذير شده است . مي تواند پيام هر كسي را به خود او برساند . اين امر در دوران غلبه ارتباطات جمعي يكسويه وجود نداشت.

5- ظرفيت باند (Bandcapacity) : انفجار اطلاعات از همين منظور مطرح است. طرفين باند ميزان ورودي اطلاعات به يك مجموعه اطلاق مي شود و يك ويژگي رقابتي به حساب مي‌آيد. ادغام شركت هاي بزرگ در يكديگر (megamerger) اكنون باعث افزايش ظرفيت باند صورت مي‌گيرد.

6- انعطاف پذيري (Flexibility) : اين امر باعث شده است تا هر وقت كه اراده مي كنيم بتوانيم وارد شهر اطلاعات شويم . در چنين حالتي زمان و مكان معنا ندارد.

7-كاست از زمان اخطار : رسانه هاي نوين دو سويه ارتباطي زمان اخطار يعني فاصله ارسال تا دريافت پيام را به حداقل رسانده اند. پخش زنده (live) يكي از اين مصاديق است.

8-گسترش دامنه پذيرش و كاستن از توزيع كنندگان: يعني افزايش مخاطب و پياده شدن تئوري دستان كمتر در توزيع كه به انحصار در پخش مي انجامد.

تلويزيون اينترنتي:
تلويزيون اينترنتي يک فناوري جديد است که دنياي تلويزيون و اينترنت را به هم پيوند مي‌دهد و محصول هم‌گرايي صنعت رايانه، مخابرات و Multimedia )چند رسانه‌اي) است و هدف از پيدايش اين فناوري حفظ بيننده و ايجاد روش‌هاي جديد استفاده از تلويزيون است.
بسياري از محققيق از تلويزيون اينترنتي به عنوان پديده عصر ارتباطات، ياد كرده اند . روزي که راديو اختراع شد، باور عمومي بر اين بود که ديگر دوران روزنامه‌ها سپري شده است. اما روزنامه با تغيير ساختار خود باز هم به حيات خود ادامه داد. همين اتفاق دوباره زماني که تلويزيون اختراع شد، نمود پيدا کرد. آن روز نيز بسياري فکر کردند که ديگر دوران سينما به سر رسيده است، اما ... ! و اين اتفاق در زمان ما نيز براي چندمين بار در حال تکرار است. البته شکي نيست که با ورود هر کدام از اين پديده‌هاي جديد، قديمي‌ترها تحت تاثير قرار گرفته و ميزان رويکرد عمومي جامعه به قديمي‌تر ها کمتر شده است.
اختراع اينترنت و گسترش کاربري‌هاي متنوع آن، همچنين گزارش‌هاي آماري حاکي از اينکه در کشورهاي توسعه يافته ميزان استفاده از اينترنت به مراتب بيشتر از تلويزيون است، عده‌اي از نظريه پردازان را به سمت اين باور هدايت کرد که با توسعه رسانه‌اي جديد به نام اينترنت، ساير رسانه ها افول خواهند کرد. ولي ظهور تلويزيون اينترنتي که ترکيبي از امکانات فناورهاي نوين ارتباطاتي و اطلاعاتي در کنار تلويزيون سنتي است، به شکل‌گيري تصور جديدي در رابطه با آينده دنياي ارتباطات منجر شد.
با اين اوصاف غلبه تلويزيون اينترنتي بر جهان رسانه‌اي گريزناپذير خواهد بود. اصطلاحي که از آن Internet Protocol TV يا IPTV نام برده مي شود.
فناوري اطلاعات و آينده سازمان:
قرن اطلاعات ساختار سازمان راشاخه شاخه مي کند، در حالي که سازمان ها در دوران صنعتي بر پايه مقررات و سلسله مراتب ديوان سالاري استوار بودند. بر عقيده پيتر دراکر  سازمان جديد در قرن اطلاعات با ساختاري مبتني بر اطلاعات است. از ديدگاه دراکر سازمان جديد نتيجه کارکرد ديوان سالاري نيست، بلکه حاصل تلاش متخصصان دانش است که فرآيند اطلاعات را خلق مي کنند. به عقيده او، کارگران جامعه مبتني بر دانش به طور مقدماتي با اطلاعات کار مي کنند.
به نظر دراکر بر خلاف گذشته که سازمان عمدتا از ديدگاه ديوان سالاري و سلسله مراتبي از بالا به پايين ديده مي شود و شکل هرمي را داشت سازمان مبتني بر اطلاعات به نوعي ساخت مسطح دارد و دانش از اين پس تنها در دست بالايي ها منحصر نخواهد شد و در سطوح کارشناسان دانش که در رده هاي مختلف اشتغال دارند، توزيع نخواهد شد.
براي مثال پست الکتريکي جايگزين تلفن مي شود. اما پست صوتي امکان ذخيره سازي اطلاعات ر ابالا مي برد. سيستم ملاقات الکتروني نوعي حمايت جمعي را با خود خواهد آورد.
  تله کنفرانس امکان برقراري ارتباط بين کارشناسان دانش را فراهم مي آورد. و در هزينه رفت و آمد و زمان صرفه جويي مي شود. بانک هاي اطلاعات امکان دسترسي آسان تر به داده هاي داخلي  وخارجي را فراهم خواهند کرد.
  سيستم تصميم گيري به وسيله رايانه، سيستم اداره الکتروني ، هماهنگي ، اطلاع رساني و شبکه هاي مخابراتي موجبات کار کردن براساس اقتصاد اطلاعات را فراهم مي کنند. فناوري همچنين در روش هاي ارتباطي سازمان ها تغيير به وجود خواهد آورد. از جمله؛ داده هاي الکتروني ( EDI )، اطلاعات مربوط به فروش، صورتحساب هاي بانکي و نظاير آن.
 
  در جمع بندي از اين بحث مي توان اثرهاي رسانه هاي جديد براي ارتباطات برون سازماني در جوامع معاصر را فهرست وار به شرح زير ارائه داد؛
  1- مديران بدون مهارت ارتباطي حذف مي شوند.
  2- ارتباطات سازماني ( درون و بروني ) از اهميت بيشتري برخوردار مي شود، و مديريت ارتباطات مجموعه فعاليت هاي ارتباطي خارج از سازمان  شامل فروش، استخدام ، بازار يابي و آگهي، ارتباط با مشتريان و روابط عمومي ر ادر بر مي گيرد.
  3- ارتباط بارسانه‌ها بيشترجنبه مستقيم و زنده پيدا مي‌کند ومديريت اطلاعات توسعه مي‌يابد.
  4- مشارکت مردم و کارکنان بيشتر خواهد شود و در جامعه مبتني بر دانش ، اطلاعات در سطح کارشناسان توزيع مي شود.
  5- توليد اطلاعات افزايش مي يابد و سازمان ها بيش تر بر تصوير و هويت سازماني متکي خواهند شد.
  6- با افزايش اهميت و نقش رسانه ها در جوامع واحدهاي ارتباطي سازمان هاي توسعه خواهند يافت.
  7- سنجش نظرات مردم از اهميت بيشتري برخوردار شد.
  8- شبکه هاي ارتباطي دروني و برون سازماني توسعه خواهند يافت .
  9- پايش ( مونيتورينگ ) اطلاعات و رسانه ها از فعاليت هاي عمده هر سازمان مي شود.
  10- پاسخ گويي به رسانه ها از اهميت بيشتري برخوردار خواهد شد.
  11- فن آوري جديداطلاعات در دو سطح ارتباطي و تصميم گيري به کار مي افتند.
  12- فن آوري جديد، فن آوري هاي سنتي را حذف نمي کنند، بلکه با آن ها ادغام مي شوند.
  13- رسانه هاي آينده، رسانه هاي رايانه اي ( سايبر ) خواهند بود.
  ----------------------------------
-1پيتر دراکر: متولد 19 نوامبر 1909 م در وين، اتريش ، ‏از برجسته‌ترين نظريه‌پردازان مديريت در جهان است. مهمترين اثر او با عنوان "مديريت" منتشر شده است و در آن نظريات مهم خود درباره? مديريت و سازمان را شرح داده است.

دراکر در تاريخ 11 نوامبر 2005 م.در کلرمونت، آمريکا  فوت مي کند.

کاربر ثبت/ویرایش کننده: لطفعلی علیدادی    تاریخ آخرین ویرایش: 1394/03/04

ولادت حضرت علی اکبر (ع) و روز جوان مبارك باد
ميلاد سرو بوستان ايستادگي، زيباترين گل باغ حسين (ع)! جوان رعنا و رشيد حسين (ع) يادگار علي (ع) گلستاني از زيباترين گل هاي فداکاري! و دريايي از آبيِ عطوفت، مبارک باد
خواهي که ببيني رخ پيغمبر را       بنگر رخ زيباي علي اکبر را
در منطق و خلق و خوي او مي بيني        با ديده ي جان محمدي ديگر را
جواني، دوره طوفاني عمر است. جوان اگر چه از مرحله نوجواني كه دوره آشوب شديد است بيرون آمده و به دنياي آرامش نسبي وارد شده است، اما همچنان مثل آتش،‌ برافروخته و شعله ور است. جواني، دنياي تحول است؛ دنياي بحران و دنياي تغيير و تحولات جسمي و غريزي كه سبب بروز حالات روحي و دگرگوني عواطف مي شود. جواني سن توقعات جديد و حتي از نگاهي مي توان گفت: سن پرتوقعي ها، طغيان و اميال و رغبت‌هاست؛ از اين رو بايد به جواني و جوانان با نگاهي خاص و ژرف نگريست.
نسل جوان، از آسيب پذيرترين و حساس ترين نيروهاي هر کشور است. جوانان، از گذشته هاي دور همچنان شكار خوبي براي دشمنان اسلام و انقلاب بوده اند. دشمنان انقلاب،‌ امروز به خوبي دريافته اند كه غارت و چپاول منابع مادي و معنوي ملل جهان سوم خصوصاً كشورهاي اسلامي، منوط به تحريف فرهنگ و ارزشهاي ملي و مذهبي و از سوي ديگر تحميل نگرش غربي و سرانجام اشاعه فساد و بي تفاوتي ميان مردم به ويژه نسل جوان است. از اين روست كه ژرف نگري و دقت در امور جوانان و رفع نيازمنديهاي فكري و معنوي آنان اهميت بيشتري مي يابد.
فرهنگ اسلام، جوان را در جايگاهي ارزشمند و بلند قرار داده و تعابير والايي را در شأن او آورده است. دين اسلام، جوان را به ملكوت نزديكتر از ديگران مي داند و معتقد به تكريم و بزرگداشت اوست. در حديثي از رسول اكرم (ص) آمده كه فرموده‌اند:
فضيلت جوان عابد كه از آغاز جواني عبادت كند بر پيري كه وقت كهولت به عبادت بپردازد، همانند فضيلت پيغمبران بر ديگر مردمان است.
روابط عمومی شرکت معدنی و صنعتی چادرملو

کاربر ثبت/ویرایش کننده: لطفعلی علیدادی    تاریخ آخرین ویرایش: 1394/03/09

در هر کوی و برزن محفل شادمانی برپاست
… و باز نیمه شعبان از راه رسیده است و همه غرق در شادی و سرورند
. نیمه شعبان ، جشن بزرگ شیعیان جشن تولد آقای عالمیان.
در هر کوی و برزن محفل شادمانی برپاست . شیرینی و شربت است که دست به دست میشود و باد دانه های گرگرفته اسپند را از روی منقل فوت می کند . همه آمده اند ، بزرگ و کوچک ، پیر و جوان ، زن و مرد ، عالم در حال سرور است . آسمانیان هم در شادمانی اند همه به هم تبریک می گویند و بر سر هم شکلات و نقل می ریزند اما عزیز دل زهرا ای نور چشمان پیامبر و علی تو را که مقصد و مقصود همه ی مایی در جشن نمیبینیم همه ی این جشن ها و پایکوبی ها به خاطر توست ، اما از تو نشانی نمیابیم ، البته شاید هم ببینیم و نشناسیم .شاید هم به همه ی محفل های جشن و شادی سر بزنی و با محبت والتفات از همه تشکر کنی اما کسی تو را نشناسد . درد غریبی است . همه ی عالم برای آمدنت لحظه شماری میکنند همه ی جان های خسته تو را میخواند و دعای خیر عاشقان و منتظران تعجیل در ظهورتوست تویی که آسمانیان به تعظیمت نشسته اند و زمینیان از فراقت در سوز کز کرده اند همه تو را میخوانند تویی که تمنای عالمی . آقا جان نیمه شعبان را با همه ی وجود و با قلبی مملو از سرور جشن گرفته ایم تا اردات و عشق خود را به ساحت مقدست نشان دهیم بعد از هر نمازمان دعای فرج میخوانیم . خدا میداند که زمزمه های اللهم کن لولیک ما رنگ و بوی دیگری گرفته با توجه تر شده ، از عمق قلب ما برمی خیزد احساس نیاز ما از لحن کلام ما پیداست اما گناه و معاصی ما هم زیاده شاید دعای ما به آسمان نرود البته ناامید هم نیستیم از تو که اسوه ی همه ی فضیلت ها و خوبی هایی ، تویی که سرچشمه ی همه ی پاکی ها و نجابت هایی ، تویی که امام روشنایی ها و شرافت هایی ، میخواهیم که برای تعجیل در امر فرجت دعا کنی ، که فرجت روز رهایی و عزت و سربلندی همه مستضعفان و مظلومان زمین خواهد بود و روز خواری مستکبران عالم . و روزی که چشمان کم فروغ ما به جمال دل آرایت روشن شود بهترین و خواستنی ترین ، روز خدا خواهد بود . تو از خدای مهربان تعجیل در فرجت را بخواه ، ما هم بر سجاده ی عشق فقط همین را از خدا می خواهیم .
نیمه شعبان ، جشن بزرگ شیعیان جشن تولد آقای عالمیان. بر همه مسلمانان جهان به خصوص شیعان ایران و شما مدیران ،پیمانکاران و کارگران پر تلاش چادرملو تبریک می گوئیم
روابط عمومی شرکت معدنی و صنعتی چادرملو

کاربر ثبت/ویرایش کننده: لطفعلی علیدادی    تاریخ آخرین ویرایش: 1394/03/12

خیبر شکن قلعه های نفاق به سرای جاوید سفر کرد
اماما، ای سفر کرده دیار عشق، ای که با تیغ برّان حکومت خیبر شکن قلعه های نفاق زمانه شدی؛ ای که باغ هستی ات بهار آزادی را آسایش دگر بود؛ بر بال کدامین ملک نشستی که اینچنین بی تاب و شتابان به سرای جاوید سفر کردی؟ خلوت اُنست را در کجا گستردی که اینگونه مستجاب شد؟ و اینک در سالروز هجرانت، با یادت به دل های سوگوارمان تسلی ده.
بسم الله الرحمن الرحیم
با دلی‌ آرام‌ و قلبی‌ مطمئن‌ و روحی‌ شاد و ضمیری‌ امیدوار به‌ فضل‌ خدا از خدمت‌ خواهران‌ و برادران‌ مرخص‌، و به‌ سوی‌ جایگاه‌ ابدی‌ سفر می‌كنم‌. و به‌ دعای‌ خیر شما احتیاج‌ مبرم‌ دارم‌. و از خدای‌ رحمان‌ و رحیم‌ می‌خواهم‌ كه‌ عذرم‌ را در كوتاهی‌ خدمت‌ و قصور و تقصیر بپذیردو از ملت‌ امیدوارم‌ كه‌ عذرم‌ را در كوتاهیها و قصور و تقصیرها بپذیرند. و با قدرت‌ و تصمیم‌ اراده‌ به‌ پیش‌ روند و بدانند كه‌ با رفتن‌ یك‌ خدمتگزار درسدّ آهنین‌ ملت‌ خللی‌ حاصل‌ نخواهد شد كه‌ خدمتگزاران‌ بالا و والاتر در خدمتند، والله نگهدار این‌ ملت‌ و مظلومان‌ جهان‌ است‌.
والسلام‌ علیكم‌ و علی‌ عبادالله الصالحین‌ و رحمة‌الله و بركاته‌
26بهمن 1361 ، 1 جمادی الثانی 1403
روح‌الله الموسوی‌ الخمینی
سالروز رحلت بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران امام خمینی ( ره ) بر همگان تسلیت باد .
روابط عمومی شرکت معدنی و صنعتی چادرملو

کاربر ثبت/ویرایش کننده: لطفعلی علیدادی    تاریخ آخرین ویرایش: 1394/03/12

آمد رمضان و عید با ماست
رمضان اسمی از اسماء الهی می باشد و نباید آن را به تنهایی ذکر کرد مثلا ً بگوییم رمضان آمد یا رفت، بلکه باید گفت ماه رمضان آمد، یعنی ماه را باید به اسم اضافه نمود. در این زمینه هشام بن سالم از حضرت امام محمد باقر (علیه السلام) نقل روایت می نماید و می گوید: ما هشت نفر از رجال در محضر حضرت ابی جعفر امام باقر (علیه السلام) بودیم، پس سخن از رمضان به میان آوردیم. امام علیه السلام فرمود: نگویید این است رمضان و نگویید رمضان رفت و یا آمد، زیرا رمضان نامی از اسماء الله است که نمی رود و نمی آید که شی ء زائل و نابود شدنی می رود و می آید، بلکه بگویید ماه رمضان، پس ماه را اضافه کنید در تلفظ به اسم، که اسم، اسم الله می باشد، و ماه رمضان ماهی است که قرآن در او نازل شده است و خداوند آن را «مثل» و «عید» قرار داده است همچنانکه پروردگار بزرگ، عیسی بن مریم (سلام الله علیه) را برای بنی اسرائیل مثل قرار داده است، و از حضرت علی بن ابی طالب (علیه السلام) روایت شده که حضرت فرمود: شما به راستی نمی دانید که رمضان چیست (و چه فضائلی در او نهفته است!
آمد رمضان و عید با ماست                  قفل آمد و آن کلید با ماست
بربست دهان و دیده بگشاد                 وان نور که دیده دید با ماست
آمد رمضان به خدمت دل                   وان کش که دل آفرید با ماست
در روزه اگر پدید شد رنج                  گنج دل ناپدید با ماست
کردیم ز روزه جان و دل پاک            هر چند تن پلید با ماست
روزه به زبان حال گوید                      کم شو که همه مرید با ماست
چون هست صلاح دین در این جمع             منصور و ابایزید با ماست

کاربر ثبت/ویرایش کننده: لطفعلی علیدادی    تاریخ آخرین ویرایش: 1394/03/30

مجتمع معدنی و صنعتی چادرملو میزبان عاشقان اما رضا (ع )
مجتمع  معدنی و صنعتی چادرملو میزبان کاروان زیارتی بسیجیان محبان بافق  که به سمت زیارتگاه آقا اما رضا به صورت پیاده عازم بودند.
به نقل روابط عمومی چادرملو : عاشقان آقا امام رضا در بدو ورود مورد استفبال مدیران و گروه فرهنگی چادرملو قرار گرفته اند. پس از اقامه نماز در مسجد و صرف غذا در رستوارن این شرکت، دوباره مجتمع را به سمت مرقد اهل بیت علیه السلام امام رضا ترک کردند.راهشان بی خطر و حاجتان مورد قبول ایزد منان باشد .

کاربر ثبت/ویرایش کننده: لطفعلی علیدادی    تاریخ آخرین ویرایش: 1394/05/11

تصاویری از گالری


آخرین عناوین خبر


چادرملو در يك نگاه

a دارنده اولين گواهينامه IMS در سطح شركتهاي معدني و توليد كننده سنگ آهن

a بزرگترين توليد كننده کنسانتره سنگ آهن در خاورميانه با تولید بیش از 10 میلیون تن

a کسب مقام دو ستاره تلاش گران ، در اولین همایش جایزه بهره وری ایمیدرو

a کسب مقام دوم پورتال های سازمانی در اولین جشنواره وب سایت ها در ایمیدرو

a تولید سالیانه 3.4 میلیون تن گندله سنگ آهن اکسیدی در کارخانه گندله سازی اردکان

a سرمايه ثبت شده: 17،100،000،000،000 ريال

a کسب مقام اول فن آوری اطلاعات در سه سال پیاپی (سازمان ایمیدرو)


اطلاعات و آمار سایت

نسخه: 7.5.2
تاریخ: 11/12/1392
كاربران حاضر: 33
تعداد دفعات بازديد: 1,870,826

پیوندهای نرم افزاری